21 Kasım 2019 Perşembe 05:49
Anasayfa / Yazarlar / Abdulhamit Avşar / Abdulhamit Avşar

Abdulhamit Avşar

1964 yılında Yarkent’te doğdu. İlk ve orta öğretimini Kayseri’de bitirdi. Marmara Üniversitesi Basın-Yayın Yüksek Okulu Radyo Televizyon Bölümü’nden birincilikle mezun oldu (1986). İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Siyaset Bilimi (SBF) Ana Bilim Dalı’nda yüksek lisans, Uluslararası İlişkiler (SBF) Ana Bilim Dalında doktorasını tamamladı. 2013 yılınd doçent oldu.

İki yıl sinema sektöründe çalıştıktan sonra, 1987’de, TRT sınavlarını kazanarak Prodüktör oldu. Azerbaycan Temsilciliği, İstanbul Bölge Müdürlüğü ve Kazakistan Temsilciliği görevlerinde bulundu. 2011-2018 yılları arasında Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde yarı zamanlı olarak görev yaptı. Çeşitli uluslararası toplantılarda TRT’yi temsil etti.
TRT’de hazırladığı belgesel programları Türkiye Yazarlar Birliği “En İyi Belgesel” (2003), Türk Dünyası Hizmet Vakfı “Türk Dünyası Üstün Hizmet” (2003), Türkiye Gazeteciler Cemiyeti “Yılın Belgeseli” (2008) ve Azerbaycan’da “Samir Askerhanov” (2005) ödülleri aldı, pek çok kuruluşça ödül, şilt ve plaketlere layık görüldü. Bakü Asya Üniversitesi Senatosu tarafından TRT Azerbaycan Temsilciliği görevi sırasında iki ülke arasındaki ilişkilere katkıları dolayısıyla kendisine ‘fahri doktor’ unvanı verildi.

Yayınlanmış kitapları, ulusal ve uluslararası çeşitli dergilerde basılmış çok sayıda makalenin yanı sıra metin yazarlığı ile yapım ve yönetimi tarafından gerçekleştirilen, çoğunluğu Türkiye’nin yakın tarihi ve Türk dünyası ile ilgili çok sayıda belgesele imza atmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir