18 Kasım 2019 Pazartesi 14:46
Anasayfa / Basında Biz / Mihrabad Yayınları’nın Yeni Kitapları Ahmet Özdemir

Mihrabad Yayınları’nın Yeni Kitapları Ahmet Özdemir

Gazeteci, yazar, araştırmacı, vefa timsali, insan-ı kâmil kardeşimiz Mehmet Nuri Yardım’ın yönetimindeki Mihrabad yayınları, tarih, kültür, edebiyat dünyamıza ışıklar saçıyor. Dünü bugüne, bugünü yarınlara taşıyor. Mihrabad yayınlarının bir kaçından söz etmek istiyorum.
ÇAKIL TAŞLARI
Türk tarihinden simaları bütün yönleriyle inceleyen kitaplarıyla tanıdığımız Hasan Basri Bilgin’inin en son “Aşkın Mihrabı Yusuf” adlı kitabını okumuştum. Bu kez Çakıl Taşlarını okumak fırsatını buldum. Çakıl Taşları aslında Hasan Basri Bilgin’in ilk kitaplarındandı. On yıl önce yayınlanmış ve mevcudunu bulmak mümkün değildi. Kitabın ana teması Aşk ve İnanç. Diyor ki:
“… Oysa bir kova olabilse insan; önce iman ahdiyle doldursa içini ve “Dua, yaşamanın gıdası!” diye haykırsa. Sonrası kolay; “Aşkı deniz, gökyüzünü onun üstünde bir köpük” olarak algılayıp hayatını onunla renklendirecek. Yarını görmeyenlerin bu günü yaşamaya mecali kalmaz!.. Yarınlar ise çakıl taşlarını cevhere çevirenlerin olacaktır.
YENİDEN İSTİKLÂL
Genç yazarlarımızdan Elif Sönmezışık’ın derleme kitabının tam adı “Bir milletin Uyanışı, YENİDEN İSTİKLAL 41 Yazarın Kaleminden 15 Temmuz Destanı…”
15 Temmuz darbe denemesinin üzerinden 13 ay geçti. Unutmak mümkün değil. Unutulmamalı ve ondan dersler çıkarmalı. Birçok kolektif kitapta emeği olan Elif Sönmezışık’ın denemeleri iki üç yıl önce “Cemreler” adıyla kitaplaşmıştı. Büyük milletimiz 15 Temmuz hayasız kalkışmasına dur dedi ve istilacılara izin vermedi. Yeniden İstiklal, o şanlı gecenin, yaşanmış destanın kitabı…
Ömrünü düşünmeye, yazmaya ve eser vermeye adamış 41 yazar o gecede yaşadıklarını anlattılar. Hislerini dile getirdiler.” Elif Sönmezışık bu yazıları derleyip topladı ve yarınlara ibret belgesi olarak sundu. “Yazarlar ve aydınlar çağlarının tanığıdır. İşte bu yazılar, halkın son büyük destanının hikâyesi veya Yeniden İstiklal’i…”
İSMAİL SAİB SENCER
Beyazıt Devlet Kütüphanesi Müdürü, Kedili Kütüphane’nin Bilge Hafız-ı Kütübü, namı diğer Ayaklı Kütüphane İsmail Saib Sencer’in kültür tariihimizde saygın bir yeri var. Tarih araştırmacısı Zafer Bilgi, bu biyografik kitapta, İsmail Saib Sencer’in hayatını, anlatıyor. “Hâfız-ı Kütüplük nedir?” sorusuna cevap veriyor. Osmanlı’nın son hâfız-ı kütüplerinden İsmail Saib Sencer, kedileriyle kendini gizlemesiyle ve sorulan her alandan soruya cevap vermesiyle dikkat çekmişti. Bir mesele arz edilince “Sağdan yedinci raftaki falanca kitabın ikinci cildini al, kırk yedinci sayfasındaki üçüncü paragrafı oku.” dedikten sonra “Şu, şu kitapların şu sayfalarında da aradığınız neviden bilgiler vardır.” diyebilecek kadar ilim deryası idi.
LEYLA’DAN MEVLA’YA GÜLNİHAL’E MEKTUPLAR
Elbette İsmail Bilgin’i, Çanakkale’den Sarnıkamış’a Kut’ül Amare’den Kurtuluş Savaşımıza kadar onlarca kitabıyla tanırsınız. Yıllar önce Sanat Alemi’nin yazı kadrosundaydık. Dört gözle Gülnihal’a Mektuplar başlığı altında çıkan mensurelerini beklerdim. Her bir yazı beni duygu iklimine sürüklerdi.
Gülnihal’e Mektuplar’ın kırkı “Leyla’dan Mevlâ’ya” başlığı altında bir araya geldi. İşte bir kaç duygu yaprağı:
“Gülnihal,
Bu topraklar için söylenecek nice sevda türkülerimiz var. Her ne kadar hayallerimiz mayınlanmaya çalışılsa da. Söylenecek çok türkümüz var dilimizde ve gönlümüzde.
Bu topraklar için nice hülyalarımız var. Yurt denen toprakların kılıç ile kazanıldığını ancak adalet ile yüceldiğini, ilim ve teknik ile yükseldiğini, dua ile bereketlendiğini de iyi biliriz. Kalem ve kâğıdı değerli biliriz. Bu yüzden bizim nazarımızda kalem, kılıçtan keskindir. Bir de öfkemiz keskindir… Öfkemiz de kendi şahsımızdan, nefsimizden dolayı değildir. Kendi öfkemiz kör bir bıçak misalidir. Kesmez.
Bu kadere teslim olup kader karşısında boynumuzun kıldan ince olduğuna delâlettir. Bunu bilmezler de her daim öfkemizi denemeye kalkarlar. Usanmazlar…”
İsmail Bilgin’in Gülnihal’e mektupları denemeler değil, şiirin kendisi. Lütfen okuyunuz.
(www.mihrabadyayinlari.com 0212 514 28 28)

Bizim gazetesi, 12.8.2017

Bunları inceleyebilirsiniz

İstiklalden İstikbale – Hülya Günay

Gazeteci yazar Mehmet Nuri Yardım’ın kaleme aldığı İstiklalden İstikbale Mihrabad Yayınları tarafından basılmış olup 338 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir